Koncert: 25 lat Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem!

Opublikowano w dniu: 23 września 2021 r.

25 lat Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem!

W poniedziałek 4 października, w przepięknym wnętrzu Synagogi Pod Białym Bocianem, odbędzie się niezwykły koncert jubileuszowy, na który serdecznie zaprasza Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu oraz Fundacja PRO ARTE. Na zaproszenie dyrygenta i dyrektora artystycznego Chóru – Stanisława Rybarczyka, na scenie - oprócz Jubilatów - pojawią się goście specjalni: Anna Maria Jopek, kantor Yoni Rose, Piotr Wojtasik oraz Symfoniczna Orkiestra Jubileuszowa. Koncert otworzy Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu - Klara Kołodziejska.

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. To dzięki ich działalności muzyka synagogalna odrodziła się na terenie Polski i może być z sukcesem wykonywana w salach koncertowych, synagogach, kościołach, czy podczas występów plenerowych. 25 lat działalności, to pasmo wielu niezwykłych koncertów często w mało oczywistych miejscach, szereg nagranych płyt, a także działalność na rzecz dialogu międzyreligijnego. Misją Chóru jest przywracanie do życia zapomnianych lub zaginionych kompozycji synagogalnych i tę misję udaje się z powodzeniem od lat realizować. Szczególnie ważna dla Zespołu jest prezentacja śpiewów synagogalnych w miejscach, gdzie publiczność nigdy nie mogła się zetknąć z tradycją i kulturą żydowską – a to udaje się dzięki licznym partnerom i przyjaciołom w kraju i poza granicami Polski.

Program koncertu ma ukazać mistrzostwo Chóru i jego różnorodne możliwości wykonawcze, w programie pojawią się: utwory z orkiestrą, organami, solistami, a także a capella. Zaproszenie do udziału w koncercie jubileuszowym przyjęły znakomite osobistości muzycznego świata: obdarzona niezwykłą barwą głosu, wybitna wokalistka - Anna Maria Jopek, zaprzyjaźniony z Chórem kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Frankfurcie nad Menem – Yoni Rose, a także jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów - Piotr Wojtasik. Z pewnością będzie to wieczór pełen muzycznych uniesień!

Nie chcę dokładnie opisywać w tym momencie historii Chóru, trudności z literaturą, nutami, językiem hebrajskim i jidysz, brakiem tradycji wykonawczych w Polsce, a także sukcesów artystycznych, czy też nagrań płytowych. Dzięki niezliczonym ludziom dobrej woli Chór powstał, i już w pierwszym roku działalności wystąpił na przesławnym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w Starej Synagodze na Szerokiej… i jaki był to koncert… publiczność szczelnie wypełniła synagogę, a ci którzy się nie dostali do środka, siedzieli na krawężniku wzdłuż ul. Szerokiej. Drzwi i okna synagogi pozostawały otwarte. I tych wielkich wydarzeń przez ćwierć wieku nazbierało się niezliczoną ilość…                                                     

Ilość wzruszeń Śpiewaków, Instrumentalistów, wielkich Kantorów, Dyrygenta, a przede wszystkim niepoliczonej Publiczności, wierzę w to głęboko, wypełniła obszerne fragmenty nieba! Pamiętam, jak jeden z krytyków muzycznych napisał: „z pewnością anioły fruwały wówczas pod sufitem Synagogi Pod Białym Bocianem…”. Być może, kiedyś uda mi się opisać tę niezwykłą drogę….

Niech następne lata pracy Chóru przyniosą kolejne wielkie sukcesy i niech niezwykłe umiejętności śpiewaków wypełnią radością słuchaczy w tych znanych już miejscach koncertów, ale i w tych, gdzie jeszcze nie rozbrzmiały! – Stanisław Rybarczyk

Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje 2021, Miasta Wrocław oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

 

25 lat Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem

Koncert Jubileuszowy

4.10.2021, poniedziałek, godz. 19:00

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

ul. Pawła Włodkowica 7

 

Anna Maria Jopek - wokal

Yoni Rose - kantor

Piotr Wojtasik - trąbka

 

Magdalena Dynowska - sopran

Piotr Bunzler - tenor

Piotr Rojek - organy, fortepian

 

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem

Symfoniczna Orkiestra Jubileuszowa

 

Stanisław Rybarczyk - dyrygent

 

W programie: muzyka synagogalna i tradycyjna

 

Bilety: 60 zł (normalne), 50 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia: w serwisie Ticketmaster (www.ticketmaster.pl), w sieci sklepów Media Markt, w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej przy ul. św. Antoniego 8 oraz na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie koncertu.

Organizatorzy:

Fundacja „PRO ARTE”

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu

 

Współorganizator:

Agencja Art & Business Direction

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

Narodowe Centrum Kultury

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/GminaZydowska

www.facebook.com/ChorSynagogalny

 

 

« Powrót