Koncert w ramach 21. SIMCHY!

Opublikowano w dniu: 10 maja 2019 r.

3.06.2019 | poniedziałek | godz. 20:00

KONCERT PAMIĘCI LEOPOLDA KOZŁOWSKIEGO -

CHAIM STERN /Izrael/ - kantor i CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU POD DYREKCJĄ STANISŁAWA RYBARCZYKA

Synagoga, bilety: 30 zł, 40 zł

Bilety kupisz tutaj: https://www.ticketmaster.pl/event/11945

 Chaim Stern - kantor

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Stanisław Rybarczyk - dyrygent, dyrektor Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Kantor Chaim Stern po raz pierwszy w Polsce! 

Jedyny w swoim rodzaju koncert pamięci zmarłego w tym roku Leopolda Kozłowskiego – wybitnego muzyka, kompozytora, dyrygenta i pianisty będzie miał miejsce właśnie podczas 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu.

Leopold Kozłowski-Kleinman był nazywany "ostatnim klezmerem Galicji" urodził się 26 listopada 1918 roku w Przemyślanach koło Lwowa, od 1945 roku związany z Krakowem. Pochodził z żydowskiej rodziny ze świetnymi tradycjami muzycznymi. Artysta był związany między innymi z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie skomponował muzykę do wielu spektakli oraz z cygańskim zespołem „Roma” i zespołem Rzeszowiacy z Mielca. Koncertował m.in. ze Sławą Przybylską, współpracował z Jackiem Cyganem. Opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Był również autorem muzyki filmowej między innymi do „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, do polskich sekwencji filmu „Wojny i miłości” w reżyserii Dana Curtisa i sekwencji cygańskich filmu Jerzego Skolimowskiego „Wiosenne wody”. W "Liście Schindlera" Stevena Spielberga zagrał rolę inwestora Andrzeja Farbera, był także konsultantem muzyki gettowej do tego filmu. Jego życie i twórczość opowiedziane zostały w amerykańskim filmie „The Last Klezmer”. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze”.

Wrocławski koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka – jedynego chóru synagogalnego w Polsce z udziałem znakomitego izraelskiego kantora Chaima Sterna będzie muzycznym hołdem dla tego wybitnego artysty. Leopold Kozłowski wraz z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu zainaugurował w 1999 r. wrocławski cykl Koncertów Hawdalowych, odbywających się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Występował także na Festiwalu Simcha. Tej wyjątkowej muzycznej podróży nie można ominąć!

W tradycyjnym śpiewie synagogalnym kantor zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Podczas nabożeństw jest on postacią wiodącą i kreatorem pieśni modlitewnych. Bywa nie tylko interpretatorem, ale również twórcą spontanicznej improwizacji.

Chaim Stern, który uświetni swoim prowadzeniem wrocławski koncert to wyjątkowo utalentowany, 23-letni kantor z Izraela. Urodził się w Jerozolimie, w religijnej, ortodoksyjnej rodzinie, pobierał nauki w Jesziwie. Studiował w Israeli Petach Tikva Cantorial Institute. Sztuki kantorskiej uczył się od słynnych kantorów i artystów, takich jak Elli Jaffe oraz Israel Rand. Prowadził modlitwy w Wielkiej Synagodze w Jerozolimie oraz w Wielkiej Synagodze w Ramat Gan, koncertował między innymi w Tel Awiwie, Jerozolimie, Budapeszcie, Bazylei. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce, który już od ponad 20 lat przywraca do życia muzykę zamordowanych synagog, wykonując ją na najwyższym poziomie artystycznym. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych kompozytorów żydowskich. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy znanego wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy wsparciu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół regularnie towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie. Odegrał ogromną rolę w popularyzacji pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Warszawa Singera, wrocławskim Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Chór uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel- Awiwu. Współpracował z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim, Bente Kahan, a także z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Wrocławskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Orkiestrą Leopoldinum, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią.

Wykonawcy:

Chaim Stern - kantor

Piotr Rojek - organy, fortepian

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Stanisław Rybarczyk - dyrygent

« Powrót