Program 2013

Festiwal SIMCHA obchodzi w tym roku 15 urodziny. Na jubileuszową edycję miejskiego święta kultury żydowskiej do Wrocławia zjeżdżają się klezmerzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech artyści, wykładowcy i pasjonaci żydowskich klimatów.  Opis programu. 


8/05/2013 – 8/06/2013 „SIMCHA TO ZNACZY RADOŚĆ”
wystawa fotografii i plakatów z Festiwali Kultury Żydowskiej „SIMCHA” 1999-2012
Mañana, wstęp wolny

1/06/2013 Sobota KLEZMERSKA HAWDALA
 
22:07 KNOBLAUCH KLEZMER BAND /Berlin, Niemcy/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 40 zł I miejsca, 25 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)



2/06/2013 Niedziela SIMCHA DZIECIOM/JARMARK


10:00 JARMARK ŻYDOWSKI
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

11:00 SPACER "SZLAKIEM ŻYDOWSKICH KOBIET WROCŁAWIA"
prowadzi Agnieszka Mitas-Syrek /Koło naukowe „Sznirele Perele”/
Zbiórka na Dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny
12:00 WARSZTATY PIOSENKI DLA DZIECI
prowadzi Łukasz Gryś
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, wstęp wolny
13:00 WARSZTATY MALARSKIE DLA DZIECI
prowadzą Anita Szprych i Michał Chabielski
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny
14:00 WARSZTATY TAŃCA DLA DZIECI
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny
15:00 WIESŁAW HEJNO CZYTA DZIECIOM NAJPIĘKNIEJSZE ŻYDOWSKIE OPOWIADANIA
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

13:00 WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O KOSZERNOŚCI, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ
prowadzi Malka Kafka /Warszawa/
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

14:00 WARSZTATY WINIARSKIE „OD WZGÓRZ GOLAN PO PUSTYNIĘ NEGEW”
prowadzi Zbigniew Pakuła /Poznań/
Cafe&Restaurant Steinhaus, ul. Włodkowica 11, bilety: 40zł  / zapisy

15:00 WARSZTATY KULINARNE „IZRAELSKI FAST FOOD”

prowadzi Malka Kafka /Warszawa/
Stołówka Koszerna Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny / zapisy

17:00 ŚWIAT ŻYDOWSKI W FILMIE

blok filmowy
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, bilety

 
17:30 RZUT OKA NA CYKL ŻYCIA ŻYDOWSKIEGO
wykład Piotra Grącikowskiego /Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego/
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

20:00 KONCERT INAUGURACYJNY: AVITALL GERSTETTER /Berlin, Niemcy/- kantorka, PIOTR ROJEK- organy, CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU, STANISŁAW RYBARCZYK- dyrygent

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 50 zł I miejsca, 30 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)


22:00 POKAZ FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
wstęp wolny


22:30 OTWARCIE KLUBU FESTIWALOWEGO STEINHAUS
Cafe&Restaurant Steinhaus, ul. Włodkowica 11, wstęp wolny


3/06/2013 Poniedziałek LILIT

13:00 WARSZTATY JIDYSZ
prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


14:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego, Szkoła Podstawowa Szalom Alejchem/
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

17:00 ŚWIAT ŻYDOWSKI W FILMIE

blok filmowy
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, bilety

17:30 LILIT, OPOWIEŚĆ O ZŁEJ ŻONIE

wykład dr Joanny Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Sala modlitw,  ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

18:30 ICCHOK LEJB PEREC - „MONISZ”
Czytanie żydowskiej ballady o Lilit
czytają Bogusław Kierc /Teatr Współczesny, Wrocław/ (w języku polskim) studenci Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego: Radek Majewski, Magda Florczak, Agnieszka Mitas-Syrek, Marta Jarczak, Aleksandra Bujalska, Inka Stempin, Anna Kałużna, Małgorzata Maciejewska (w języku jidysz)
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


20:00 YIDDISH TWIST ORCHESTRA /Londyn, Wielka Brytania/

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
bilety: 50 zł I miejsca, 30 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)

22:00 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny



4/06/2013 Wtorek ŻYDZI W PRZESTRZENI MIASTA

9:00 – 17:00 KONFERENCJA „ŻYDÓWKI I ŻYDZI W PRZESTRZENI MIASTA”

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Nankiera 15, sala Nehringa
organizator: Koło Naukowe „Sznirele Perele” /Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego/

13:00 WARSZTATY JIDYSZ
prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


14:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich UWr, SP Szalom Alejchem/
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

17:00 ŚWIAT ŻYDOWSKI W FILMIE
blok filmowy
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, bilety

17:00 WERNISAŻ WYSTAWY „DOM MODLITWY, DOM NAUKI, DOM ZGROMADZEŃ: KRÓTKA HISTORIA SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM”

„Spotkanie z…” Barbarą Dąbrowską, Jerzym Krzysztofem Kosem, Anną Kościuk, Mają Wolińską
organizator: Fundacja Bente Kahan
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny
IMPREZA TOWARZYSZĄCA


20:00 LÉTAJÍCÍ RABÍN /Praga, Czechy/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
bilety: 40 zł I miejsca, 25 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)


22:00 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny



5/06/2013 Środa DYBUK


13:00 WARSZTATY JIDYSZ

prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


14:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO

prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich UWr, SP Szalom Alejchem/
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

16:00 DYBUK, CZYLI DUCHY SĄ WŚRÓD NAS

wykład Włodzimierza Zylbertala
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

17:00 ŚWIAT ŻYDOWSKI W FILMIE

blok filmowy
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, bilety

 
17:30 MIRY ROZMOWY Z DUCHAMI, WERNISAŻ WYSTAWY „WSZYSTKO SIĘ ŁĄCZY”

spotkanie z Mirą Żelechower – Aleksiun
prowadzi Karolina Szykier- Koszucka
Cafe&Restaurant Steinhaus, ul. Włodkowica 11, wstęp wolny

20:00 KLEZMAFOUR /Lublin/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
bilety: 40 zł I miejsca, 25 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)


22:00 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
 wstęp wolny



6/06/2013 Czwartek GOLEM

13:00 WARSZTATY JIDYSZ
prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


14:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich UWr, SP Szalom Alejchem/
Sala modlitw,  ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

14:30 WARSZTATY MOZAIKI „UKŁADANIE GOLEMA”

prowadzą Anita Szprych i Michał Chabielski
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA

Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

16:00 GOLEM WIDZIANY DZISIAJ
wykład Jerzego Kichlera
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

17:00 ŚWIAT ŻYDOWSKI W FILMIE

blok filmowy
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, bilety

18:30 CAŁA HISTORIA TEATRU JIDYSZ W MGNIENIU OKA
wykład Nahmy Sandrow /USA/ (wykład w języku angielskim)
"Spotkanie z..."
organizator: Fundacja Bente Kahan
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

20:00 „DZIECI HIOBA” SPEKTAKL MUZYCZNY

scenariusz i reżyseria: Jacek Bończyk
teksty: Jacek Kaczmarski, Agnieszka Osiecka i in.
muzyka: Jacek Kaczmarski, Zygmunt Konieczny, Przemysław Gintrowski i in.
aranżacje: KAMELEON®
udział biorą: Jacek Bończyk, Sylwia Najah, Klementyna Umer
zespół KAMELEON® w składzie: Mariusz Jeka – klarnet, klarnet basowy, Paweł Stankiewicz – gitary, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
bilety: 40 zł I miejsca, 25 zł II miejsca, 15 zł wejściówki (uczniowie i studenci)


22:00 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


7/06/2013 Piątek SZABAT

13:00 WARSZTATY JIDYSZ
prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


14:00 WARSZTATY HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich UWr, SP Szalom Alejchem/
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

 
15:00 WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, wstęp wolny

16:00 SZABAT
wykład rabina Samuela Rosenberga
(wykład w języku angielskim)
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


17:00 WARSZTATY TORY
prowadzi Jerzy Kichler
Sala modlitw, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

19:00 KABALAT SZABAT
otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu
prowadzi rabin Samuel Rosenberg
Chór Synagogi pod Białym Bocianem, Stanisław Rybarczyk- dyrygent
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
wstęp wolny


20:30 KOLACJA SZABATOWA

prowadzą: rabin Samuel Rosenberg
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7,
bilety: 120 zł



8/06/2013 Sobota SIMCHA W MAÑANIE

20:00 KONCERT FINAŁOWY: NEOKLEZ /Lublin/

Mañana Cafe, ul. Św. Mikołaja 11, wstęp wolny

---
12/05/2013 – 20/06/2013 „DZIECI EREC ISRAEL”
wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
wstęp wolny

organizator: Fundacja Bente Kahan