20-lecie Koncertów Hawdalowych

Opublikowano w dniu: 05 października 2018 r.

Hawdala to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most pomiędzy świętym, a codziennym.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca, w godzinę po zachodzie słońca, kiedy kończy się Szabat, a zaczyna nowy tydzień, zapraszamy do wrocławskiej synagogi.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 roku  występem "Ostatniego Klezmera RP" Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Fundacja „PRO ARTE 2002” od dwudziestu lat stara się realizować ideę otwarcia tej pięknej świątyni dla szerokiej wrocławskiej i dolnośląskiej publiczności.

 

Cykl Koncertów Hawdalowych cieszy się niezmienną popularnością. Na scenie Synagogi pod Białym Bocianem gościliśmy artystów polskich wykonujących muzykę żydowską, m.in.: klezmerską (Yarehma, Cracow Klezmer Band, Di Galitzyaner Klezmorim), śpiewających pieśni w języku jidysz (Andre Ochodlo, Magda Brudzińska, Beata Czernecka, Irena Urbańska), w języku ladino (Jadwiga Teresa Stępień), hebrajskim (Chór Synagogi pod Białym Bocianem). Gościliśmy artystów z Europy i ze świata, m.in.: z Czech (Prague Klezmorim z Pragi), Ukrainy (Baruch Haszem z Tarnopola), Austrii (Shmuel Barzilai kantor synagogi wiedeńskiej), Hiszpanii (Mara Aranda), USA (Pharaon`s Daughter).

Przed nami dwa wyjątkowe koncerty z udziałem artystów, którzy na stale wpisali się w program Koncertów Hawdalowych. W październiku na scenie Synagogi pod Białym Bocianem wystąpi charyzmatyczna wokalistka i altowiolistka – Magdalena Brudzińska, bardzo dobrze znana wrocławskiej publiczności. Zaprezentuje program zatytułowany „Rodzynki z migdałami”, przybliżając nam rożne oblicza piosenki żydowskiej - tej tradycyjnej śpiewanej w Jidysz i tej pochodzenia żydowskiego śpiewanej po polsku, znanej szerzej dzięki międzywojennym kabaretom. W listopadzie gościć będziemy znakomite trio „Di Galitzyaner Klezmorim”, z którym wspólnie świętować będziemy 20 lat na scenie. Zespół przygotował program specjalny, przekrojowy, usłyszymy najpiękniejsze i najciekawsze utwory z repertuaru krakowskich klezmerów.

Najbliższe koncerty:

Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu

 

27.10.2018, sobota, godz. 19:26

Magda Brudzińska Klezmer Trio

 

24.11.2018, sobota, godz. 18:49

Di Galitzyaner Klezmorim

 

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej - w Synagodze pod Białym Bocianem (II piętro), w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl; na www.ticketmaster.pl i w Empiku; oraz na godzinę przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem.

         

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art & Business Direction

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

 

www.simcha.art.pl   

www.proarte.org.pl  

www.facebook.com/festiwalsimcha

 

« Powrót