CHASYDZI NA ZIEMIACH POLSKICH - panel dyskusyjny

Opublikowano w dniu: 06 września 2020 r.

CHASYDZI NA ZIEMIACH POLSKICH . Zapraszamy na panel dyskusyjny w niedzielę 6 września o 15.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem, wstęp wolny!
Uczestniczą: prof. dr hab. Marcin Wodziński /UWr./, dr Wojciech Tworek /UWr./, Dariusz Dekiert /Uniwersytet Łódzki/, prowadzi – redaktor Mariusz Urbanek. Synagoga, wstęp wolny.

Prof. dr hab. Marcin Wodziński

Profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Katedry Judaistyki w Uniwersytecie Wrocławskim. Jego obszar zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów; dzieje Żydów na Śląsku oraz żydowska kultura materialna. Jest autorem licznych publikacji, m. in. książek: Hebrajskie inskrypcje na Śląsku XIII-XVIII w. (1996); Hasidism: A New History (2017) oraz Historical Atlas of Hasidism (2018).

Dr Wojciech Tworek zajmuje się historią chasydyzmu. Po studiach doktoranckich (University College London), przebywał na stażach podoktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Toronto. Autor monografii Eternity Now: Shneur Zalman of Liady and Temporality (State University of New York Press, 2019). Był członkiem zespołu przygotowującego angielskie tłumaczenie jidyszowych materiałów przechowywanych w Archiwum Ringelbluma. W projekcie odpowiedzialny za przekład oraz opracowanie hebrajskojęzycznych pamiętników Natana Sternharza i Dow Bera Bolechowa. Pracuje w Katedrze Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dariusz Dekiert

Hebraista, językoznawca, tłumacz przysięgły języka hebrajskiego, właściciel firmy tłumaczeniowej. Egzamin magisterski (2004) na kierunkach judaistyka, semitystyka i historia na Freie Universität Berlin. Najważniejsze opublikowane prace: Elementy magii praktycznej w modlitwach za chorych i zmarłych, [w:] Różni razem: młodzi polscy naukowcy o Żydach, red. J. Żyndul, Warszawa 2008, s. 67–84; The Jewish Cemetery In Łódź: At the Crossroads of Two Worlds, [w:] Wielkomiejskie cmentarze żydowskie w Europie Środkowo – Wschodniej, red. I. Gadowska, Łódź 2017, s. 19-36. Opublikowane przekłady: A. Rzędowska, D. Feldman, Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie, Piotrków Trybunalski 2014 [z hebrajskiego]; J. Malka, Posłannictwo balanit, [w:] Mykwa – rytuał i historia, red. J. Lisek, Wrocław 2014, s. 189–222 [z hebrajskiego]; wiersze B. Hellera, L. Kuperszmida, M. Knaphajsa [w:] Nowe życie? Antologia literatury jidysz w powojennej Łodzi (1945-1949), red. M. Ruta, Łódź 2018. Obecnie współredaguje antologię twórczości Żydów łódzkich okresu międzywojennego Sztetl, szund, bunt i Palestyna w ramach projektu „Kultura literacka Łodzi do 1939 roku”, realizowanego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (0100/NPRH4/H1a/83/2015, finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki), w którym zajmuje się przekładami tekstów z języków hebrajskiego i jidysz oraz prowadzi konsultacje językowe. W naszym projekcie tłumaczy z języka jidysz pamiętnik Sary Szenirer i opracowuje jej wspomnienia w języku polskim.

Mariusz Urbanek – polski pisarz, publicysta. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1983-1990 pracował w tygodniku itd, później w Przeglądzie Tygodniowym (1990-1991) i Wprost (1992-1993). W latach 1994–2005 był reporterem w tygodniku Polityka, od 2007 do 2011 redagował "Wieżę Ciśnień", reporterski dodatek wrocławskiej "Gazety Wyborczej", i kierował w niej działem kultury. W latach 2007-2008 publikował felietony w Gazecie Giełdy Parkiet. Obecnie kieruje działem publicystyki i historii we wrocławskim miesięczniku Odra, gdzie od 1990 roku publikuje także stały felieton pt. "stan przejściowy". Od roku 2012 kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Był współtwórcą, zastępcą redaktora naczelnego, a później współpracownikiem Tygodnika Internetowego TIN[1], który ukazywał się w latach 2001-2004, a w roku 2005 współtworzył i był zastępcą redaktora naczelnego Tygodnika Dolnego Śląska „Piątek”. W latach 1997-2001 współtworzył cykliczny program telewizyjny „Jestem” (rozmowy z wykonawcami tzw. piosenki środka); kilkadziesiąt godzinnych audycji zrealizowanych zostało dla TV Polonia i Programu II TVP.

W 2015 jego książka pt. „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014) została nominowana (w kategorii humanistyki i literatury pięknej) do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. W 2017 książka „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” zwyciężyła w plebiscycie widzów TVP Kultura na „Najgorętszą książkę lata”. W 2018 ta sama książka zdobyła (ex-aequo) Nagrodę Literacką Zakopanego. W 2019 książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna została wydana w języku ukraińskim Геніальні. Львівська математична школа.

« Powrót