Goście 21. edycji Festiwalu SIMCHA: 

wykładowcy, paneliści, prowadzący warsztaty i spotkania, autorzy:

 

Michał Arkusiński – rysownik

Dyplom łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Pracowni Grafiki Wydawniczej w 1999. Debiut jako ilustrator w piśmie "Estrada i studio" w 1996. Ma na koncie m.in. album pt.: „Wścieklizna" (NNNW 2002)” oraz kilka komiksowych okładek płyt min. dla O.S.T.R., punkowych BULBULATORS, CZOSNEK i THE KUFLERS. Prócz tego zdobył III nagrodę na festiwalu komiksu w Łodzi w 2002 za komiks "Noize". Komiksy z tego cyklu (Noize) oraz fragmenty "Archentiny" prezentowane były na wystawach polskiego komiksu we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Pradze i Bremen. Opublikował dwa albumy cyklu "Justice". Jego komiksy znalazły się również w publikacjach zbiorowych „Łódź pełna komiksów” i „Łódź. Miejskie historii”, które przybliżały postaci niezmiernie ważne dla tego miasta. Rysuje w rozpoznawalnym stylu, dynamiczną i ekspresyjną przeważnie czarną kreską.

Maciej Cholewiński – scenarzysta

W latach 1991-2000 współpracował z lokalnymi dziennikami, od 2000 z miesięcznikiem „Kalejdoskop". Autor książek „ćwierć WorkA roweru” (wyd. „Studio Kolor”, Łódź, 1997), „Zima w pałacu Grohmana/ Ulica Nawrot” (wyd. Muzeum Artystów w Łodzi, 2000), „Cukunft” i „O fenomenie domów trapezów”, (książki artystyczne Łódź, 2002, proj. graf. Marta Maro). Od 2003 pracownik Działu Dokumentacji Muzeum Sztuki w Łodzi. W twórczości inspirowany przez wschodnioeuropejskie miasta - Łódź, Grodno, Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Lwów, Odessę oraz - Berlin. Autor „Inwentarza domów miasta Łodzi”, prowadzonego od 2000 fotograficznego „spisu”  WSZYSTKICH budynków Łodzi. Autor opowieści „Ulica Nawrot”, na poły historycznego, na poły literackiego portretu międzywojennej ulicy Nawrot w Łodzi wraz z indeksem nazwisk (od 1998; druk fragmentów w „Gazecie Wyborczej” oraz pierwszej wersji w „Zima w pałacu Grohmana / Ulica Nawrot” (Muzeum Artystów w Łodzi, 2000). W 2011 r. odznaczony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Poznał osobiście Marka Edelmana.

rebecyn Danielle Chaimovitz Basok

Jest często nazywana balabustą (Yiddish). Balabusta jest kobietą, która kocha gościć innych, jej jedzenie jest zawsze pyszne, a jej dom zawsze uporządkowany, pomimo robienia miliona rzeczy naraz. Danielle dorastała w Jerozolimie i wszystko, co wie poznała od prawdziwych balabust jej życia - jej babć, które zaszczepiły w niej pasję do jedzenia. Danielle mieszka we Wrocławiu ze swoim mężem rabinem Daviem Basokiem i synem.

rabin David Basok

Pochodzi z Jerozolimy. Studiował w jesziwie, odbył 5 lat służby wojskowej w Siłach Obronnych Izraela, jako oficer w jednostce spadochroniarskiej. Studia wyższe ukończył na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Mieszka we Wrocławia ze swoją żoną i synem.

Olga Budzan

ur. 1984 w Szczecinie. Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na UWr. W Amsterdamie ukończyła projektowanie tkanin na Gerrit Rietveld Academie. Członkini Polskiego towarzystwa ludoznawczego. Na codzień pracuje w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Od święta prowadzi wesołe warsztaty we Wrocławskiej Strefie Kultury. Ilustruje. Współpracuje min. z Wydawnictwem Krytyki Politycznej, Korporacją Ha!art, oraz wydawnictwem Format. Rysuje to czego nie ma a chciałaby, żeby było.

Gusti Yehoshua-Braverman

Przewodniczącą Departementu ds. Diaspory Światowej Organizacji Syjonistycznej (WZO). Uprzednio, pełniła funkcję zastępcy dyrektora Izraelskiego Ruchu dla Reformowanego i Progresywnego Judaizmu. Żona Yorama, mama trójki dzieci. We Wrocławiu wygłosi wykład „Izrael i Syjonizm” oraz wręczy Rafałowi Dutkiewiczowi – Prezydentowi Wrocławia w latach 2002-2018 prestiżową Nagrodę Jerozolimy.

Dariusz Dekiert

Hebraista, językoznawca, tłumacz przysięgły języka hebrajskiego, właściciel firmy tłumaczeniowej. Egzamin magisterski (2004) na kierunkach judaistyka, semitystyka i historia na Freie Universität Berlin. Najważniejsze opublikowane prace: Elementy magii praktycznej w modlitwach za chorych i zmarłych, [w:] Różni razem: młodzi polscy naukowcy o Żydach, red. J. Żyndul, Warszawa 2008, s. 67–84; The Jewish Cemetery In Łódź: At the Crossroads of Two Worlds, [w:] Wielkomiejskie cmentarze żydowskie w Europie Środkowo – Wschodniej, red. I. Gadowska, Łódź 2017, s. 19-36. Opublikowane przekłady: A. Rzędowska, D. Feldman, Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie, Piotrków Trybunalski 2014 [z hebrajskiego]; J. Malka, Posłannictwo balanit, [w:] Mykwa – rytuał i historia, red. J. Lisek, Wrocław 2014, s. 189–222 [z hebrajskiego]; wiersze B. Hellera, L. Kuperszmida, M. Knaphajsa [w:] Nowe życie? Antologia literatury jidysz w powojennej Łodzi (1945-1949), red. M. Ruta, Łódź 2018. Obecnie współredaguje antologię twórczości Żydów łódzkich okresu międzywojennego Sztetl, szund, bunt i Palestyna w ramach projektu „Kultura literacka Łodzi do 1939 roku”, realizowanego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (0100/NPRH4/H1a/83/2015, finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki), w którym zajmuje się przekładami tekstów z języków hebrajskiego i jidysz oraz prowadzi konsultacje językowe. W naszym projekcie tłumaczy z języka jidysz pamiętnik Sary Szenirer i opracowuje jej wspomnienia w języku polskim.

Tomasz Duda

Nauczyciel, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Ukończył filologię polską ze specjalizacją historia i kultura Żydów polskich. W szkołach żydowskich we Wrocławiu uczy języków: polskiego i hebrajskiego. Na judaistyce wykłada wprowadzenie do judaizmu oraz język hebrajski. Przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz popularne wykłady otwarte promujące wiedzę judaistyczną.

Agata Janikowska

Kulturoznawczyni, absolwentka specjalności filmoznawczej Instytutu Kulturoznawstwa oraz doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Recenzentka teatralna i filmowa, autorka tekstów naukowych. Zajmuje się badaniem sensualnego odbioru kina i teatru, ze szczególnym uwzględnieniem sfery audialnej. Prelegentka konferencji naukowych oraz wykładów o tematyce artystycznej.

dr Anna Kałużna 

Absolwentka socjologii oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła kursy języka jidysz w Nowym Jorku, Wilnie i w Śródborowie. Stypendystka Yivo Institute for Jewish Research, Rotschield Foundation i Posen Foundation. Kuratorka wystawy o teatrze żydowskim na Dolnym Śląsu. Napisała dysertację pod kierunkiem prof. Marcina Wodzińskiego Teatr żydowski na Dolnym Śląsku w latach 1945-1968. Kobieta, która żadnej pracy się nie boi - obecnie pracuje w Szkole Tikkun Olam, w Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań i przy projekcie prof. Wodzińskiego Chasydyzm, wszystko co najważniejsze. 

Dorota Kapusta

Mgr chemii (UMK Toruń), Żona i Mama na pełnym etacie, wraz z mężem wychowała cztery córki. Najmłodszą córkę prowadzi w edukacji domowej. Lubi aktywny styl życia, w młodości tańczyła w zespole tańca nowoczesnego. Ukończyła szkolenie z zakresu teorii i praktyki aerobiku. Od kilku lat uczestniczy w corocznym festiwalu tańca i kultury izraelskiej Polin Rokedet, od trzech lat prowadzi hobbystycznie warsztaty tańców izraelskich.

Piotr Kasiński – scenarzysta

Animator kultury, scenarzysta komiksowy, publicysta. Ukończył dziennikarstwo na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilkanaście lat pracował w mediach drukowanych, potem w samorządowych instytucjach kultury. Od wielu lat zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o komiksie oraz edukacji w zakresie podstaw języka komiksu. Jest współautorem publikacji (zeszytu ćwiczeń) w sposób praktyczny wprowadzających do języka komiksu. Sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Współorganizował wiele zagranicznych wystaw polskiego komiksu.

Anatol Kaszen

Historyk sztuki - antykwarysta. Od 1999 roku pracownik socjalny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu - funkcję tę traktuje jako życiową misję. Ma wszechstronne zainteresowania, do których zaliczają się m.in.: antyki, bibliofilstwo i płyty winylowe.

Jerzy Kichler

Ur 1947 w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Działacz społeczności żydowskiej w Polsce, zasłużony dla odbudowy żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w Polsce. Był przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wrocławskiej Gminy Żydowskiej; twórcą praw regulujących funkcjonowanie gmin żydowskich w Polsce i inicjatorem odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem. To także człowiek dialogu - jest pomysłodawcą i współzałożycielem wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Obecnie jest wykładowcą judaizmu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz pracuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu jako przewodnik w Synagodze. Autor wielu artykułów dotyczących tradycji i historii Żydów oraz współautor „Przewodnika po żydowskim Wrocławiu”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalami „Zasłużony dla Wrocławia”, „Zasłużony dla Dolnego Śląska” oraz złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Klara Kołodziejska

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Lesław Piszewski (ur. 1958)

Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Polski działacz społeczności żydowskiej, w latach 1997–1999 i ponownie od 2018 przewodniczący i w latach 2014–2018 wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, od 2014 przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. W latach 1999 i 2001 był stypendystą Nahum Goldmann Fellow, a w latach 2000 i 2002 stypendystą Community Service Scholarships. Był członkiem zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. W 2005 zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego Atara Foundation. W 2011 był pełnomocnikiem zarządu ds. rozwoju sieci franczyzowej Emmerson S.A. Jest członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007.

Józef Weininger

Urodzony w 1964 roku. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Działa także w Zarządzie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów w Łodzi.

Bente Kahan

Uordzona w 1958 w Oslo, norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Po zakończeniu studiów aktorskich w Tel Awiwie i Nowym Jorku zaczęła występować na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii. W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo, którego celem jest rozpowszechnianie kultury i muzyki europejskich Żydów poprzez teatr i muzykę. Od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła Fundację Bente Kahan. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności, głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz odnowienie zabytkowej synagogi pod Białym Bocianem. W 2006 roku za swoją działalność na rzecz miasta, Bente Kahan została odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia. 18 września 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Kościuk

Architektka pracowni ARCHIKON, która prowadzi m.in. rewitalizację obiektów zabytkowych takich jak: Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, zespół klasztorny w Henrykowie, czy spichlerza przy ul. Mennicza we Wrocławiu.

dr hab. Joanna Lisek

Literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i kulturą jidysz, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet. W 2005 roku wydała książkę Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna, w której, na tle historycznym i społecznym, przedstawiła historię żydowskiej formacji artystycznej Jung Wilne. W 2010 roku ukazał się zredagowany przez nią tom Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz, a w 2015 Mykwa – rytuał i historia. W 2018 roku opublikowana została w wydawnictwie Pogranicze jej monografia Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.). Z Karoliną Szymaniak i Bellą Szwarcman-Czarnotą przygotowała tom: Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz (Austeria 2018). Poza twórczością poetek z jidysz na język polski tłumaczyła m.in. utwory Chaima Gradego, Abrahama Suckewera, Puy Rakowskiej, Jenty Serdackiej, Chavy Rosenfarb. Autorka jest inicjatorką oraz współrealizatorką projektu ochrony dziedzictwa kultury jidysz na Dolnym Śląsku. W latach 2013–2015 współpracowała z Fundacją Bente Kahan przy realizacji projektu „Jidysz far ale”,w ramach którego przygotowała merytorycznie wystawę „Babiniec – kobiety w kulturze jidysz”, prezentowaną we Wrocławiu, Krakowie, Oslo i Trondheim.  Od 2017 roku jest główną wykonawczynią projektu „Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich”, w którym redaguje serię Żydzi. Polska. Autobiografia.

Witold Podedworny

Absolwent prawa UMK w Toruniu. W latach 1973-85 redaktor w wydawnictwach prasowych w Warszawie; 1985-89 r. redaktor naczelny tygodnika „Konkrety” w Legnicy. W 1991 r. założył i przez dwa lata prowadził dziennik „Gazetę Legnicką”. W 1993 roku utworzył i prowadzi Oficynę Wydawniczą ATUT z siedzibą we Wrocławiu. Oficyna wydaje obecnie ok. 120 tytułów w roku (do 2018 r. wydano ponad 1600 pozycji książkowych). Zainteresowania: historia Śląska.

Prof. Krystyna Radziszewska

Dr. hab. prof. nadzw. Krystyna Radziszewska jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Niemcoznawstwa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką licznych artykułów na temat życia społecznego i kulturalnego łódzkich Żydów i Niemców oraz artykułów na temat literatury i kultury w łódzkim getcie. Opublikowała wiele tekstów źródłowych z łódzkiego getta. Jest współredaktorką pięciotomowej Kroniki łódzkiego getta w językach oryginału, czyli w języku polskim i niemieckim oraz Encyklopedii getta łódzkiego. W latach 2012-2017 kierowała projektem NPRH „Kultura i literatura łódzkich Żydów 1918-1950. Krytyczna edycja źródeł”, w ramach którego ukazało się sześć tomów tekstów źródłowych. Obecnie kieruje projektami NPRH „kultura literacka Łodzi do 1939 r. (2015-2021) oraz „Łódzka awangarda jidysz” (2018-2023).  Jest współwydawcą serii wydawniczej „Łódzkie Judaica”. Monografia p. t.  Flaschenpost aus der Hölle. Texte aus dem Lodzer Getto (Peter Lang, Frankfurt am Main 2011) poświęcona jest twórczości w łódzkim getcie.

Stanisław Michał Rybarczyk

dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Związany, przez lata kariery artystycznej jako dyrygent z Operą Wrocławską, Filharmonią Wrocławską, Ośrodkiem PR i TV we Wrocławiu, Wojewódzkim Domem Kultury, Centrum Sztuki IMPART, Agencją Artystyczną Pro Musica, Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Liceum Muzycznym we Wrocławiu, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu oraz Theater Goerlitz /Niemcy/. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej i szeregu innych zespołów. Wystąpił na wielu festiwalach m. in. WratislaviaCantans, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu GaudeMater, Silesia Sonans, Legnica Cantat, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu „Warszawa Singera”, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, festiwalach w Madrycie, Wiesbaden, Rydze, Nancy, Berlinie i Tallinie. Dyrygował koncertami w filharmoniach w Polsce i za granicą. Występował wielokrotnie w większości krajów europejskich oraz w Chinach.Dyrygował wieloma operami m. in. Strasznym Dworem St. Moniuszki, Nabucco G. Verdiego, Manru I. Paderewskiego, Aidą, Traviatą, Trubadurem G. Verdiego, Czarodziejskim Fletem W.A. Mozarta.Dokonał szeregu prawykonań m. in. Mszy Polskiej i Oratorium Pieśń Świata H.F. Tabęckiego. Zrealizował nagrania dla firm fonograficznych, rozgłośni radiowyci telewizyjnych w kraju i za granicą. Koncertował i współpracował z wieloma znakomitymi Artystami: Josephem Malovanym, Radosławem Żukowskim, Piotrem Łykowskim, Moshe Sternem, Kazimierzem Myrlakiem, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Mechlińskim, Lwem Kuznietzovem, AndoremIzsakiem, Lindsayem Davidsonem, BenteKahan, Justyną Steczkowską, Adamem Hanuszkiewiczem, Wiesławem Hejną, Romanem Kołakowskim i wieloma innymi.  Współpracował przy realizacji filmów: „Seszele”, w reż. B. Lindy, „Deszczowy żołnierz” i „Wygrany” w reż. W. Saniewskiego oraz kilku innych.Był wielokrotnie jurorem konkursów wykonawczych i kompozytorskich.Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz, wraz z Karoliną Szykier – Koszucką, Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.Inicjator powstania w Kudowie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego i Sesji Moniuszkowskiej. Autor widowiska „Koniec wieku – spotkanie kultur”. Współpracował przy realizacji wielkich widowisk m. in.: Anioły Europy, Misterium Iniquitatis, Requiem Pro Pace.We wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku powołał do życia cykl „Biblia i Muzyka”, zainicjował warsztaty „Śpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”, założył ponadto dyskusyjny Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Dyrektor artystyczny Fundacji PRO ARTE, dyrektor Agencji Artystycznej Art & Business Direction, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, wiceprezes zarządu i dyrektor artystyczny Fundacji „PRO ARTE 2002”. Za swoją działalność artystyczną i społeczną wyróżniony m. in. Nagrodą Św. Brata Alberta, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, polsko-niemiecką nagrodą „Germanus”, medalami „Zasłużony dla Tolerancji”, „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” oraz „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. 

Bella Szwarcman-Czarnota

Ukończyła Wydział Filozofii UW i Studium Podyplomowe dla Tłumaczy przy Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW. Tłumaczka z jidysz, rosyjskiego i francuskiego, redaktorka i felietonistka czasopisma „Midrasz”. Autorka książek: „Mocą przepasały swe biodra. Portrety kobiet żydowskich”, „Znalazłam wczorajszy dzień. Moja osobista tradycja żydowska”, „Cenniejsze niż perły”, „Księga kobiet – kobiety Księgi. Komentarze do Tory”, a także wraz z Różą Ziątek-Czarnotą i Dorotą Szwarcman „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – Śpiewnik rodzinny” wraz z płytą CD. Stypendystka Urzędu M. St. Warszawa 2010 i nowojorskiego YIVO 2011, laureatka nagrody im. ks. Stanisława Musiała (2017) i nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej.

Beata Stopczyńska

przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu. Aktywnie z Gminą związana od 2007 roku. Uczestniczy w życiu religijnym szczególnie w studiowaniu Tory z Rabinem z Jerozolimy na grupie internetowej. Ważne jest dla niej to, że osoby różnych wyznań i pochodzenia mogą razem pracować, żyć obok siebie i wzbogacać się wzajemnie kulturowo. Uczestniczyła w spotkaniach żywej biblioteki, przybliżała temat kultury i religii żydowskiej. Prywatnie ukończyła kilka kierunków studiów, jednym z nich jest Filozofia - Etyka  - Komunikacja społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Miłośniczka zwierząt.0

Renata Wilkoszewska-Krakowska

Absolwentka skandynawistyki i muzealnictwa przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od początku swojej działalności zawodowej związana z muzealnictwem, głównie w obszarze miejsc pamięci. Autorka wystaw, artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz tłumaczeń. Brała udział w licznych konferencjach, sesjach i seminariach w kraju i za granicą. Koordynatorka międzynarodowych projektów. Od kilku lat w obszarze jej zainteresowań naukowych znajduje się dawna wrocławska społeczność żydowska. Pasję osobistą łączy ze swoją pracą zawodową w Muzeum Sztuki Cmentarnej (Stary Cmentarz Żydowski), oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Prof. dr hab. Marcin Wodziński

Profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Katedry Judaistyki w Uniwersytecie Wrocławskim. Jego obszar zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów; dzieje Żydów na Śląsku oraz żydowska kultura materialna. Jest autorem licznych publikacji, m. in. książek: Hebrajskie inskrypcje na Śląsku XIII-XVIII w. (1996); Hasidism: A New History (2017) oraz Historical Atlas of Hasidism (2018).

Michał Wolski

Adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UWr, prezes Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Trickter", okazjonalnie wydawca i typograf. Ukończył filologię polską (specjalność edytorska) oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną (specjalność creative writing) na Uniwersytecie Wrocławskim, jest również absolwentem Akademickiego Kursu Typografii na UKSW. W 2017 roku obronił (napisaną pod kierunkiem prof. Jolanty Ługowskiej) dysertację pt. Wyobrażenia wampira wobec modeli współczesnego antybohatera i od tej pory zajmuje się naukowo historią literatury współczesnej, typografią i estetyką tekstu, filmem, Nowymi Mediami, a przede wszystkim - kulturą komiksu. Ma w domu przynajmniej cztery koty.

Leszek Ziątkowski

Prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab., historyk. Urodzony we Wrocławiu. Jego głó1)ne zainteresowania naukowe to: historia, nowożytna, społeczność żydowska we Wrocławiu i na Śląsku, historia regionalna. Autor wielu monografii, artykułów i recenzji.