Koncert Hawdalowy: Sefardyjskie Dziedzictwo Muzyczne

Opublikowano w dniu: 14 czerwca 2015 r.

Koncert Hawdalowy

SEFARDYJSKIE DZIEDZICTWO MUZYCZNE

MARA ARANDA

w programie: muzyka hiszpańskich Żydów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.06.2015, czwartek, godz. 20:00

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

 

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

 

Mara Aranda, José Martínez oraz Abel García zapraszają dolnośląską publiczność  do spotkania z SEFARDYSKIM DZIEDZICTWEM MUZYCZNYM. Muzycy zabiorą nas w historyczną podróż do Hiszpanii sprzed 500 lat. Koncert odbędzie się w sercu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – w Synagodze pod Białym Bocianem.

Od Iberii przez Sofię i Saloniki, sefardyjskie dziedzictwo tworzą dźwięki instrumentów średniowiecznej Hiszpanii, instrumentów pochodzących z Afryki Północnej i Wschodniej oraz tych pochodzenia śródziemnomorskiego. Ale Sefardyjskie Dziedzictwo podąża przede wszystkim za ludźmi, którzy dostosowali swój styl muzyczny do instrumentów dostępnych w regionach, gdzie się osiedlali. Żydzi sefardyjscy otworzyli swoją muzykę na świat. Dzisiaj nadal możemy śpiewać ich piosenki, dzielić się nimi ze wszystkimi miłośnikami historii, muzyki i tradycji.

 

Wyprodukowany i wyreżyserowany przez José Martineza, znawcę i eksperta od lutni i liry korbowej, projekt muzyczny tworzy grupa wybitnych muzyków, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności muzyki tego ważnego okresu w historii Hiszpanii. Był to okres wyjątkowy, kiedy przez prawie osiem wieków współistniały ze sobą różne religie we wzajemnej tolerancji, dzieląc społeczne i kulturalne życie: ponad 24 pokoleń Judeo-Hiszpanów w Sefarad; Maurowie z Al Andalus; i hiszpańscy chrześcijanie.

Ten muzyczny projekt pokazuje, jak funkcjonowała populacja Judeo-Hiszpańska, prezentuje pieśni, które były przekazywane z ojca na syna z pokolenia na pokolenie, pieśni które przetrwały ponad 500 lat, po tym jak Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii. Pieśni, które mówią do nas nie tylko o najważniejszych wewnętrznych uczuciach, o uroczystościach i obrzędach, ale także o prawdziwych wydarzeniach historycznych.

 

Zespół wystąpi w składzie:

Mara Aranda – śpiew, instrumenty perkusyjne

Jota Martínez - lira korbowa, lutnia

Abel García – lira korbowa, baglama, lauta

 

Koncert jest współorganizowany z Ambasadą Hiszpanii w Polsce.

 

 

 

Mara Aranda

W odniesieniu do komponowania i interpretacji, będąc pod wpływem najwcześniejszych muzycznych korzeni, Mara Aranda zawsze będzie eksperymentować, również w innych dziedzinach twórczych, takich jak sztuki wizualne, literatura i fotografia. W ciągu ostatnich kilku lat, w wyniku jej licznych zainteresowań, studiowała różne techniki wokalne. Pracowała z takimi hiszpańskimi artystami jak David Cervera i Miquel Gil z Walencji. Pracowała razem z Davidem Cervera - płyta Talaud w 2004. Było to połączenie tradycyjnej kultury śródziemnomorskiej i muzyki klasycznej z elementami awangardy. Była kluczowym muzykiem na albumie Oraganic Miquela Gila.

Motywowana pragnieniem pogłebiania studiów i badań nad muzyką tradycyjną, podróżowała i zamieszkała na Krecie w 2003 - 2004. Tam poznała Ross Daly i poznała jego muzyczny i edukacyjny projekt realizowany  w Labyrinthos. Brała również udział w seminarium poświęconym bułgarskiej muzyce i głosowi prowadzonym przez Tzvetanka Varimezova, dyrektora Narodowej Orkiestrze Ludowej Bułgarskiego Radia. W 2005 roku powróciła do Salonik w Grecji, gdzie studiowała folklor, tradycyjny wokal i muzyka głębi. Zajmowała się również chorałem bizantyjskim na Akademii En Chordais wraz z Drossos Kutsokostas. Tym samym zajmowała się w Salonikach, gdzie rozpoczęła kompletować repertuar przywiązując wagę do zachodniej perspektywy ze względu na jej bliskość do Hiszpanii kontynentalnej.

W 2013 roku ukazał się długo wyczekiwany album „Sefardyjskie Dziedzictwo” - święto muzyki i pieśni Żydów sefardyjskich we wschodniej i zachodniej części Morza Śródziemnego.

Obecnie pracuje nad repertuarem tradycyjnej muzyki z historycznych terytoriów Aragonii, album Deria zdobył kilka nagród, został uznany za najlepszy kobiecy album folkowy roku na świecie.

 

Abel Garcia

Etnomuzykolog specjalizujący się w grze na lirze korbowej i instrumentach tradycji Wschodniej. Pobierał nauki od prestiżowych nauczycieli z Francji i Austrii, kiedy już został ekspertem w zakresie liry korbowej, jego zainteresowanie wschodnim stylem muzyki zawiodło go do Instambułu, gdzie nauczył się grać na instrumencie baglama, a później do Grecji, gdzie pobierał nauki od mistrzów instrumentu o nazwie laouto. Jego kariera Mara Aranda z renomowanych grup i innych ludowych z regionu Walencji, takich jak Obrint Pas, widział go na scenie aż w Meksyku i Stanach Zjednoczonych; Egipt i Algieria. Występował na scenach w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Egipcie i Algierii.

 

José Martinez

Mistrz gry na lirze korbowej, pobierał nauki od najbardziej renomowanych nauczycieli gry na tym instrumencie, takich jak: Valentin Clastrier, Gilles Chabenat i Pascal Lefevre. J Martinez został muzycznym samoukiem, stał się mistrzem gry na wielu instrumentach hiszpańskiej i Judeo-hiszpańskiej średniowiecznej tradycji, gromadząc po drodze jeden z największych i najważniejszych kolekcji w Europie.

 

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji i kultury żydowskiej.

Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem "Ostatniego Klezmera RP" Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

 

Bilety:

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com;

Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;

na www.ticketpro.pl i w punktach sprzedaży; oraz na godzinę przed koncertem.

 

35 zł normalne

25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

 

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

Ambasada Hiszpanii w Polsce

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha

www.facebook.com/mara.aranda.med www.ethnocloud.com/Mara_Aranda

www.youtube.com/MaraArandaOfficial

www.soundcloud.com/maraaranda

« Powrót