BLOK MUZYCZNY

22. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

KONCERTY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

5-10.09.2020, Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

 

5.09.2020 | sobota |KLEZMERSKA HAWDALA| godz. 21:59

KONCERT: Klezmerska zawierucha! - Bum Bum Orkestar /Warszawa/

Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.

Bum Bum Orkestar to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym „harmonię doskonałą”. Grupa powstał w 2014 roku. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół zaraża publiczność niezwykłą energią, a zaraz potem wzrusza rzewną melodią, by na koniec porwać wszystkich do tańca. Każdy ich koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z tym, jaką muzykę i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana i niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. BUM BUM ORKeSTAR naprawdę czują bałkańskie rytmy a ponadto udowadniają, że tradycja muzyki klezmerskiej w Polsce nie tylko nie umarła, ale nadal jest wielką inspiracją dla kolejnych wykonawców. Zespól jest laureatem najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak: festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, „Mikołajki Folkowe”, czy „Dragon Folk Fest”. Muzycy reprezentowali również kraj za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018 w Serbii.

Więcej informacji na:

strona internetowa: www.bumbumorkestar.com

FB: www.facebook.com/bumbumorkestar

Video: www.youtube.com/watch?v=zL-rjccirrg

Wykonawcy:

Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon

Mateusz Wachowiak – akordeon, wokal

Piotr Janiec – tuba

Mateusz Sieradzan – tapan, wokal

Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy

Damian Marat- flugelhorn, trąbka.

____________________________________________________

6.09.2020 | niedziela | godz. 20:00

KONCERT: Noc Nigunów - Vox Varshe /Warszawa/

Synagoga, bilety: 40 zł ulgowe, 50 zł normalne.

Projekt Noc Nigunów to dawka nieskrępowanej, transowej energii i głębokiego mistycyzmu zawartego w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów. Niguny, czyli sylabiczne pieśni bez słów oraz ich taneczna odmiana wypełniona częstymi synkopami – rikudami, są specyficzną modlitwą, przy pomocy której w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi modlą się do Boga. W projekcie Noc Nigunów razem z Vox Varshe gościnnie wystąpią Bartosz Szwaciński, Mateusz Szemraj oraz Bartosz Adeb Chamoun. Artyści poprzez intuicyjne połączenie swoich muzycznych światów, osadzonych w różnych religiach, stworzyli niezwykły projekt, będący barwną, głęboko zakorzenioną w tradycji, a zarazem wyśpiewaną i zagraną niesłychanie współcześnie opowieścią. Udało się wykreować uniwersalną, niemal pierwotną jedność w muzyce opartej na mistycznym uniesieniu wyznań, które choć różne, rodziły się przecież tak blisko siebie. Powstał wypełniony gęstymi emocjami, zjawiskowy projekt, który w intrygujący sposób tworzy nową muzyczną wartość.

Zespół Vox Varshe to zespół wokalny, wykonujący muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Trzonem zespołu jest Anna Woźnicka oraz Olga Mujkić. Vox Varshe został powołany do życia, aby poza popularną muzyką żydowską przybliżyć słuchaczom muzykę zapomnianą — często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog. Zespół poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując w ten sposób własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego.

Więcej informacji na:

FB: www.facebook.com/voxvarshe

Video: www.youtube.com/channel/UC7148YuVAqQ2owvH40JI99g

Wykonawcy:

Anna Woźnicka – sopran

Olga Mujkić – mezzo-sopran

Bartosz Szwaciński – tenor (gościnnie)

Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne, wokal

Mateusz Szemraj – instrumenty strunowe.

_______________________________________________________

7.09.2020 | poniedziałek |godz. 20:00

KONCERT: Koncert Muzyki Synagogalnej | Yoni Rose /Niemcy/ - kantor | Chór Synagogi pod Białym Bocianem| Piotr Rojek | Stanisław Rybarczyk

Synagoga, bilety: 40 zł ulgowe, 50 zł normalne.

Yoni Rose jest kantorem społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Jako kantor Rose koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym w Budapeszcie, Pradze i Frankfurcie, a także w miastach w całych Niemczech. Niedawno zaśpiewał koncert z Chórem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie pod dyrekcją Maestro Elli Jaffe, a także wystąpił jako gościnny kantor w Jerozolimskiej Wielkiej Synagodze. Zanim został mianowany na stanowisko kantora, śpiewał z wieloma czołowymi amerykańskimi zespołami operowymi, w tym z Wolf Trap Opera, The Glimmerglass Festival i The Santa Fe Opera. Jest także laureatem kilku prestiżowych konkursów: był finalistą regionalnych przesłuchań Rady Opery Metropolitan oraz został nagrodzony w Konkursie im. Franza Liszta. Yoni Rose jest znany na scenie międzynarodowej jako kantor, artysta koncertowy i performer operowy. Doskonale radzi sobie w wielu stylach muzycznych, od klasycznych utworów muzyki synagogalnej przez utwory na Broadwayu po nowoczesne kompozycje. Nieustannie zachwyca publiczność i krytyków swoim talentem wokalnym i kunsztem.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce, który już od blisko 25. lat przywraca do życia muzykę zamordowanych synagog, wykonując ją na najwyższym poziomie artystycznym. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych kompozytorów żydowskich. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy znanego wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy wsparciu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół regularnie towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie. Odegrał ogromną rolę w popularyzacji pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Warszawa Singera, wrocławskim Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Chór uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel- Awiwu, Yosephem Schwartzem i Moshe Fishelem z Izraela. Współpracował z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim, a także z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Wrocławskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Orkiestrą Leopoldinum, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią.

FB: https://www.facebook.com/ChorSynagogalny/

Video, Yoni Rose:

www.youtube.com/watch?v=srbKupB3dhU

www.youtube.com/watch?v=CvSJhGuBiSs

www.youtube.com/watch?v=l9FtSjM60Oo

Wykonawcy:

Yoni Rose /Niemcy/ - kantor

Chór Synagogi pod Białym Bocianem

Piotr Rojek - fortepian

Stanisław Rybarczyk – dyrygent.

_______________________________________________________  

8.09.2020 |wtorek | godz. 20:00

KONCERT: Ojfn weg – Roksana Vikaluk /Ukraina, Polska/

Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.

Roksana Vikaluk to wielki talent! Pochodząca z Ukrainy śpiewaczka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, a także eseistka i pedagog śpiewa w 10 językach. Artystka sama gra na fortepianie i instrumentach elektronicznych oraz komponuje i aranżuje muzykę różnych stylów (klasyczna, folkowa, jazzowa). Wydała ponad 15 płyt, w tym 5 albumów autorskich. Nagranie płyty „MIZRAH” powstało dzięki nagrodzie, otrzymanej z rąk Czesława Niemena na konkursie „Nowa tradycja” w Waszawie (płyta wydana przez miesięcznik Jazz Forum w 2002 roku). Vikaluk występuje z własnymi programami koncertowymi, ale jest również autorką muzyki do sztuk teatralnych. Wyreżyserowała m.in. sztukę „Tak było miło, było cicho... znowu licho. Czerwony Głód” wg książki Anne Applebaum „Czerwony Głód”, a także skomponowała muzykę do tego spektaklu. Premiery w językach polskim oraz niemieckim odbyły się w Warszawie (2018) oraz w Berlinie (2019). Obecnie współpracuje z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (muzyka teatralna, koncerty) i z Teatrem Polskim we Wrocławiu (główna rola w spektaklu „Xięgi Schulza”, reż. Jan Szurmiej). Wspólnie z niemieckim multiinstrumentalistą Wolframem Spyrą (DER Spyra) tworzą̨ duet „Moon&Melody” oraz prowadzą galerię obrazu i dźwięku „WorldWideWindow” w Berlinie. Z kolei w ukraińskiej gazecie „Nasze Słowo” (Warszawa) prowadzi kolumnę „Korale”. Pełni również obowiązki wiceprezeski Centralnej Asocjacji Ukraińców w Niemczech.

Najnowszy program koncertowy Roksany Vikaluk przeważnie oparty jest na opracowanej muzycznie przez artystkę poezji twórców ukraińskich, polskich, żydowskich oraz pieśniach tradycyjnych ukraińskich, krymsko-tatarskich, żydowskich. Autorska interpretacja udowadnia, że Roksanę interesuje niemal wszystko. Artystka uważa, że świat wokół jest już sam w sobie twórczy, jednak najwięcej czerpie ze słowiańskiego folkloru – zwłaszcza ukraińskiego i bliskowschodniego. W jej twórczości wyraźne są też wpływy neoklasycyzmu, jazzu i elektronik. Jeszcze dodajmy do tego teatr – jej koncerty to swoiste spektakle muzyczne.

Więcej informacji na:

Video:

www.youtube/eVfEfz6YMAM

www.youtube/S-Bf0_wWn9U

Wykonawcy:

Roksana Vikaluk - śpiew, fortepian, instrumenty elektroniczne.

_____________________________________________________

9.09.2020 | środa | godz. 20:00

KONCERT: Pieśni Żydowskiego Polesia /Jerozolima, Warszawa/

Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.

Pieśni Żydowskiego Polesia to nostalgiczna i żywiołowa podróż na Kresy. Projekt przywołujący obraz utraconego wielokulturowego świata dawnego Polesia - pogranicza kultur. Olga Avigail-Mieleszczuk – wokalistka, pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych obecnie mieszka w Jerozolimie. Czerpie z tradycji żydowskiej, ukraińskiej, polskiej, wykonując tradycyjne pieśni ludowe w języku jidysz, przyśpiewki pasterskie i polskie tanga. W repertuarze szczególne miejsce zajmują utwory Mariam Nirenberg - żydowskiej pieśniarki z Czarnowczyc koło Kobrynia. Koncert „Pieśni Żydowskiego Polesia” miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku, był prezentowany na Festiwalu Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, festiwalu muzyki żydowskiej w Berkeley California, Festiwalu Warszawa Singera oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Centrum Muzycznym Blumental w Tel Awiwie i wielu innych miejscach. Projekt zaowocował również płytą „Pieśni Sztetla”, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyki jak i publiczności.

Więcej informacji na:

strona internetowa: www.olgamieleszczuk.com.pl

Video:

www.youtube.com/watch?v=jJ9cD1soM8M

www.youtube.com/watch?v=0deVorp2288

Wykonawcy:

Olga Avigail-Mieleszczuk – wokal

Marta Maślanka – cymbały

Robert Lipka – akordeon

Małgorzata Szarlik – skrzypce

Michał Woźniak – kontrabas.

_____________________________________________________

10.09.2020| czwartek | godz. 20:00

KONCERT: Jidysze Perł – Nina Stiller

Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.

Jidysze Perł, czyli Żydowskie Perły to pełen efektów koncert Niny Stiller – charakterystycznej artystki obdarzonej oryginalnym głosem. Oprócz ludowych, tradycyjnych utworów prezentowanych w językach oryginalnych, czyli po hebrajsku i w jidysz, oraz w poetyckich przekładach na język polski Roberta Reuvena Stillera usłyszymy także piosenki kabaretowe, popularne i poezję wielkich poetów żydowskich: Mangera, Gebirtiga, czy Goldfadena. W repertuarze jest też parę lubianych dawnych szlagierów, jak: „Majn jidysze mame” po polsku z tekstem Hemara, a w języku jidysz: „Tum bałałajkę”, „Majn sztetele Bełz”, czy utwór „Ot azoj!”. Recital JIDYSZE PERŁ był prezentowany m.in. w Operze Śląskiej; na XV Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, w Muzeum „Galicja” w Krakowie; w Synagodze Wysokiej w Krakowie, na IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Ślad” w Radomiu; oraz dla uczczenia Roku Ireny Sendlerowej na XIX Międzynarodowym Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn. Zaplanowano także koncerty m.in w Kopenhadze, Londynie oraz w Tibilisi. Recital Niny Stiller ma także wartość edukacyjną – wszystkie utwory poprzedzone są odpowiednim komentarzem nawiązującym do tradycji, historii narodu żydowskiego, czy autora lub kompozytora danego utworu.

Wykonawcy:

Nina Stiller – śpiew

Artur Jerzy Zieliński – fortepian.

 

Bilety do nabycia w: Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej przy ul. Św. Antoniego 8, na www.ticketmaster.pl, w sieci sklepów Media Markt oraz na dwie godziny przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników koncerty w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha będą się odbywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Projekt współfinansowany ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Taube Philantropies, Ambasady Izraela, Gminy Wrocław, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.