Osiemnaście lat SIMCHY - Słowo od Dyrektora Artystycznego Festiwalu

Opublikowano w dniu: 19 kwietnia 2016 r.

Drodzy i Szanowni Państwo!  

Nadejście 2016 roku spowodowało, iż wrocławski Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA osiągnął pełnoletniość. Tak, Szanowni Państwo, to już od osiemnastu lat zapraszamy do zanurzenia się w pełnię niezwykłej, bogatej głębią i różnymi odcieniami barw, kultury Narodu, którego historia i religia leży u zarania dzisiejszego świata.

Osiemnaście lat temu idea festiwalu poświęconego kulturze żydowskiej zagościła w głowach i sercach dwojga ludzi: studentki Uniwersytetu Wrocławskiego i pracowniczki wrocławskiej Gminy Żydowskiej – Karoliny Szykierskiej oraz znanego dyrygenta – Stanisława Rybarczyka. Obydwoje współpracowali już ze sobą, odbudowując od podstaw kulturę żydowską we Wrocławiu, planując koncerty niedawno założonego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem, realizując inne znaczące wydarzenia. Wielkie wsparcie dla planowanego festiwalu okazał ówczesny przewodniczący wrocławskiej Gminy Żydowskiej – Jerzy Kichler.

Osiemnaście lat temu nie można jeszcze było korzystać z dzisiejszego, cudnego wnętrza Synagogi pod Białym Bocianem. Skorzystaliśmy zatem z gościny różnych pięknych i przyjaznych wrocławskich miejsc m. in. nieistniejącej już Galerii „W pasażu” i oczywiście – pomieszczeń Gminy Żydowskiej.

Osiemnaście lat, to wiek już znaczący, pełen młodzieńczej fantazji, pełen zaskakujących pomysłów, w większości młodego zespołu realizatorów. Znacznie bardziej dojrzała jest Rada Programowa, ale i o taki kontrast w tym przypadku chodzi. Rozmaite szaleństwa nieco powściągane refleksją…

Osiemnaście lat temu Festiwal nosił miano „Spotkań z kulturą żydowską”, jeszcze bez nazwy, wymyślonej w następnych latach przez Karolinę Szykierską: SIMCHA. I jeszcze potrzebowaliśmy kilku lat, by dojrzeć do FESTIWALU.

Po osiemnastu latach zapragnęliśmy sięgnąć do korzeni wrocławskiej i dolnośląskiej żydowskości i zaprosić w niezwykłą podróż wszystkich, którzy odwiedzą nasz Festiwal. Będziemy mówić o czasach dawnych i zupełnie nam bliskich, o ludziach, którzy wieki temu odeszli i tych, których spotkamy na Festiwalu. Będziemy mówić zarówno o kantorze Dawidzie, jak i o Abrahamie Geigerze, o Jakubie Rotbaumie i Jerzym Kichlerze, o Mirze Żelechower – Aleksiun i Bente Kahan. Będziemy słuchać pieśni, które skomponował w XIX wieku ówczesny kantor Moritz Deutsch dla swojego chóru z synagogi pod Białym Bocianem, w wykonaniu dzisiejszego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Oczywiście, przez tydzień trwania Festiwalu nie uda nam się przedstawić pełnego spektrum tematycznego – będą to tylko wyimki - mamy wszakże nadzieję, że te najbardziej znaczące. I głęboko wierzymy, że uda nam się porwać Państwa z nami w tę piękną wędrówkę.

Osiemnastka zdarza się tylko raz z życiu! Spędźmy to Święto żydowskiej kultury razem, wykrzykując z całej mocy: SIMCHA, SIMCHA, SIMCHA!

Dyrektor artystyczny Festiwalu

Stanisław Rybarczyk

 

« Powrót