Program XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha"

7/06/2014 Sobota KLEZMERSKA HAWDALA

18:00 Wernisaż wystawy „Żyd Niemalowany w grafice”
Muzeum Etnograficzne,  wstęp wolny

19:00 Rita Baum-Simcha / występ DJ’a Czarnego Latawca
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:34 KONCERT: KAPELA KLEZMERSKA "SIMCHA" /Ostrawa, Czechy/
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł, 20 zł

8/06/2014 Niedziela SIMCHA DZIECIOM/JARMARK

10:00 JARMARK ŻYDOWSKI
Dziedziniec, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny

11:00 SPACER TAJEMNICAMI ULICY WŁODKOWICA
Prowadzą Anna Kałużna, Agnieszka Ilwicka-Sheppard i dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego/
Zbiórka przy Synagodze, wstęp wolny

12:00 MIEJSCE GRAFIKI W SZTUCE ŻYDOWSKIEJ
Wykład Pawła Szapiro /Fundacja Żyd Niemalowany, Warszawa/
Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny

13:00 WARSZTATY DLA DZIECI: WIERSZE TUWIMA. ZABAWY TEATRALNE Z JĘZYKIEM JIDYSZ
Prowadzi Anna Rozenfeld /Warszawa, Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych/
Synagoga, wstęp wolny

13:00 ZYDOWSKI ŚWIAT OD KUCHNI
wykład Malki Kafki
Stołówka, wstęp wolny  

13:30 WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ
Prowadzi dr Joanna Lisek
Szul, wstęp wolny

14:00 SPEKTAKL DLA DZIECI: "MENDEL ROSEBUSCH"  (PRODUKCJA FUNDACJI BENTE KAHAN)
Synagoga, bilety:10zł, 12zł

15:00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO DLA DZIECI
Prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY KULINARNE – KUCHNIA DIASPORY
Prowadzi Malka Kafka /Warszawa/
Stołówka, wstęp wolny/zapisy: warsztaty@proarte.org.pl

17:00 KOSZERNE, CZYLI JAKIE?
Wykład rabina Tysona Herbergera /Gmina Żydowska we Wrocławiu/
Szul, wstęp wolny

18:00 ROLA MYKWY W ŻYDOWSKIM ŻYCIU
Wykład rebecyn Rebekki Herberger
Cocofliul. Włodkowica 9, wstęp wolny

19:00 KONCERT: JOSHUA NELSON – THE PRINCE OF KOSHER GOSPEL/KSIĄŻĘ KOSZERNEGO GOSPEL
/New Jersey, USA/

Synagoga, bilety: 70zł, 50zł, 30zł

21:30 SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:00 POKAZFILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Synagogue, wstęp wolny

9/06/2014 Poniedziałek 

13:00 WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ
Prowadzi dr Joanna Lisek
Szul, wstęp wolny

14:00 TWÓRCZE SPOJRZENIE NA JĘZYK JIDYSZ I JEGO OBECNOŚĆ W SZTUCE
Wykład Anna Rozenfeld

Stołówka, wstęp wolny

15:00 BORIS DORFMAN: A MENSZ
Zamknięty pokaz przedpremierowy filmu Gabi i Uwe Seltmann w  języku jidysz (z polskimi napisami)
Po filmie spotkanie z twórcami filmu

Mleczarnia, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

16:30 SKĄD SIĘ WZIĘLI ŻYDZI NA DOLNYM ŚLĄSKU?
Spotkanie z żydowskimi mieszkańcami Dolnego Śląska. Prowadzi dr Joanna Lisek
Sala TSKŻ, wstęp wolny

19:00 KONCERT GALOWY: ALBERTO MIZRAHI – kantor / Chicago, USA/, CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM, PIOTR ROJEK – organySTANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent
Synagoga, bilety: 50zł, 35zł, 20zł

21:30 SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:00 POKAZFILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Synagoga, wstęp wolny

10/06/2014 Wtorek

13:00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego
Szul, wstęp wolny

14:00 WARSZTATY WYCINANKI ŻYDOWSKIEJ
Prowadzi Monika Krajewska /Warszawa, The Guild of American Papercutters/
Stołówka, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA
Prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

16:00 CZARNI ŻYDZI ETIOPII
Wykład dr Agnieszki Jagodzińskiej /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Stołówka, wstęp wolny

17:00 WOMEN IN TIMES OF PERSECUTION IN LEGENDS OF THE JEWS OF POLAND
wykład prof. Hayi Bar-Itzhak /Uniwersytet w Tel-Awiwie, Izrael/

Szul, wstęp wolny

18:00 azra.pl  SPOTKANIE Z EWĄ SONNENBERG
Mikroczytanie w ciemności – wiersze poetki
głosy: Lucyna Szierok, Martyna Witowska, muzyka: Ju ghan, adaptacja: czerwo01
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

19:00 KONCERT: BESTER QUARTET /Kraków/
Synagoga, bilety: 40zł, 30zł, 20zł

21:30 SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:00 POKAZFILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Synagoga, wstęp wolny

11/06/2014 Środa

13:00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO
Prowadzi Tomasz Duda
Szul, wstęp wolny

14:00 JAK CZYTAĆ I DOKUMENTOWAĆ NAGROBKI ŻYDOWSKIE?
Warsztaty prowadzą Studenci Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką prof. Marcina Wodzińskiego
Szul, wstęp wolny

15:00 WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O IZRAELU, ALE NIE MIELIŚCIE OKAZJI ZAPYTAĆ
Spotkanie z Mateuszem Pigoniem, Dyrektorem Departamentu Kultury w Ambasadzie Izraela w Polsce
Synagoga, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO
Prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

16:30 OTWARCIE WYSTAWY AMBASADY IZRAELA „ŻYDZI POLSCY W IZRAELU”
Plac Solny, wstęp wolny

17:00 THE LAST JEWS OF EASTERN EUROPE
O podróży po Europie Wschodniej opowie YALE STROM /San Diego State University, USA/
Szul, wstęp wolny

19:00 KONCERT: HAYA SAMIR & THE PIECE MAKERS – IN CREATION / Tel-Awiw, Izrael/
Synagoga, bilety: 50zł, 35zł, 20zł

21:30 SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:00 POKAZFILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Synagoga, wstęp wolny

12/06/2013 Czwartek

13:00 WARSZTATY JĘZYKA LADINO
prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska /Filologia Hiszpańska, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny

14:30 JAK CZYTAĆ I DOKUMENTOWAĆ NAGROBKI ŻYDOWSKIE?
Warsztaty prowadzą Studenci Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką prof. Marcina Wodzińskiego
Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężne 37/39, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

16:00 KULTURA ŻYDÓW SEFARDYJSKICH
Wykład dr Agnieszki August- Zarębskiej
Szul, wstęp wolny

17:00 PROJEKCJA FILMU „POWROTY SZYMONA”
Po filmie spotkanie z twórcami, Sławomir Grϋnbergiem i Katką Reszke
Bike Cafe, ulAntoniego 8, wstęp wolny

19:00 KONCERT: KAROLINA CICHA-POZDROWIENIA Z JIDYSZLANDU /BIAŁYSTOK/
Synagoga, bilety: 40zł, 30zł, 20zł

21:30 SPOTKANIE Z ARTYSTĄ...
Galeria Jadalnia, wstęp wolny

22:00 POKAZFILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
Synagoga, wstęp wolny

13/06/2014 Piątek SZABAT

13:00 WARSZTATY JĘZYKA LADINO
Prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska
Szul, wstęp wolny

14:00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO BIBLIJNEGO
Prowadzi dr Magdalena Jóźwiak/Filologia Klasyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
Stołówka, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

16:00 CZY BÓG PRZEMAWIAŁ PRZEZ KOBIETY?
Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty /Warszawa, miesięcznik „Midrasz”/
Synagoga, wstęp wolny

18:30 CO TO JEST KABALAT SZABAT?
Warsztaty prowadzi rabin Tyson Herberger
Szul, wstęp wolny

19:30 KABALAT SZABAT
otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu
prowadzi rabin Tyson Herberger
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Stanisław Rybarczyk - dyrygent

Synagoga, wstęp wolny

20:30 KOLACJA NA POWITANIE KRÓLOWEJ SZABAT
prowadzi rabin Tyson Herberger
Synagogabilety: 80zł

7/06/2014 – 13/06/2014 „OSTATNI KLEZMERZY EUROPY WSCHODNIEJ”

wystawa fotografii YALE’a STROMA
Galeria Jadalnia  wstęp wolny
organizatorBeata Sałek i Jacek Lizurej

Objaśnienie skrótów miejsc:

  • Dziedziniec: Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
  • Galeria Jadalnia: Galeria Jadalnia, ul. Św. Mikołaja 8-11
  • Muzeum Etnograficzne: Muzeum Etnograficzne, u. Traugutta 111/113
  • Stołówka: Stołówka Koszerna Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 9
  • Synagoga: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
  • Szul: Sala modlitw ul. Włodkowica 7
  • TSKŻ: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział we Wrocławiu, ul. Świdnicka 28