Program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

 

03.06. sobota KLEZMERSKA HAWDALA

22:10 KONCERT: MANOWCE - NEOKLEZ /Lublin/

STANISŁAW LESZCZYŃSKI – skrzypce, 

DAMIAN SZYMCZAK – klarnet,

PIOTR TOMALA – akordeon, gitara,

KACPER BARDZKI – gitara basowa, kontrabas,

KAMIL WRÓBLEWSKI - perkusja

Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

 

04.06. niedziela JARMARK

 

10:00 JARMARK ŻYDOWSKI

podczas jarmarku prezentacje wystawców i opowieści restauratorów

Dziedziniec, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny

 

12:00 SIMCHA DZIECIOM: WARSZTATY PIOSENKI

prowadzi Łukasz Gryś /Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Tikkun Olam/

Synagoga, wstęp wolny

 

13:00 ŚWIĄTECZNE POTRAWY NA ŻYDOWSKIE ŚWIĘTA

wykład rebecyn Danielle Chaimovitz Basok

Szul, wstęp wolny

 

14:00 WARSZTATY KULINARNE: SEKRETY ŻYDOWSKIEGO SMAKU

prowadzi rebecyn Danielle Chaimovitz Basok

Stołówka, udział płatny: 25 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl, ilość miejsc ograniczona

 

15:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: NEA WEISSBERG /BERLIN/ „GORZKI SMAK SZCZĘŚCIA”

Czytają: Róża Berger-Fiedler i Gabriel Berger /Berlin/

Muzyka: Karsten Troyke - śpiew, gitara /Berlin/

Synagoga, wstęp wolny

 

17:00 WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA RYSZARDA BILANA /PARYŻ/

„Stałe lądy"

Galeria Platon, ul. Krupnicza 13, wstęp wolny

 

18:00 SPOTKANIE Z RYSZARDEM BILANEM /PARYŻ/

prowadzi Beata Siemińska /właścicielka Galerii Platon/

Mleczarnia, wstęp wolny

 

20:00 KONCERT: THE BEST OF KLEZMER SONGS – MAGDA BRUDZIŃSKA z zespołem /Kraków/

MAGDALENA BRUDZIŃSKA – śpiew, altówka,

MARCIN WIERCIOCH – akordeon,

PIOTR POŁUDNIAK – kontrabas,

DOMINIK STANKIEWICZ - perkusja

prowadzi ARTUR HOFMAN

Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

 

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz

Dziedziniec, wstęp wolny

 

22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy”

Synagoga, wstęp wolny

 

05.06. poniedziałek

 

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK HEBRAJSKI,

prowadzi mgr Tomasz Duda /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

Szul, wstęp wolny

 

16:00 AKADEMIA SIMCHY: TEATR

„Żydowska Melpomena zjawiła się w powojennym Wrocławiu”

wykład red. Krzysztofa Kucharskiego

Bike Cafe, wstęp wolny,

 

17:00 WERNISAŻ WYSTAWY

 „Żydzi w Wojsku Polskim”

zorganizowanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

oprawa muzyczna: Adam Sypuła - gitara, śpiew

TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny

 

17:30 „SPOTKANIE Z …” - ARTUR HOFMAN

/Przewodniczący TSKŻ i redaktor naczelny Słowa Żydowskiego/

prowadzi red. Katarzyna Kaczorowska /Gazeta Wrocławska/

TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny

 

20:00 KONCERT ŚPIEWÓW SYNAGOGALNYCH - CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU POD DYREKCJĄ STANISŁAWA RYBARCZYKA

MAGDALENA DYNOWSKA – sopran,

PIOTR BUNZLER – tenor,

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU,

PIOTR ROJEK – organy,

STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent

w programie kompozycje m.in. Abrahama Bernsteina, Kurta Weilla, Moritza Deutscha, Maxa Janowskiego, Sola Zima, Zvi Talmona

Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

 

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz

Dziedziniec, wstęp wolny

 

22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

Synagoga, wstęp wolny

 

06.06. wtorek

 

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK HEBRAJSKI,

prowadzi mgr Tomasz Duda /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

Szul, wstęp wolny

 

16:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: „Dzieci modernizmu. Świadomość, kultura i socjalizacja polityczna młodzieży żydowskiej w II Rzeczypospolitej”

dr Kamil Kijek /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

prowadzi dr Michał Trębacz /Instytut Historyczny, Uniwersytet Wrocławski/

CIŻ Cafe, wstęp wolny

 

17:00 PROMOCJA MIESIĘCZNIKA „SŁOWO ŻYDOWSKIE”

prowadzi red. Chrystian Orzeszko

TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny

 

18:00 „SPOTKANIE Z …” - ALEKSANDER LIMISIEWICZ

prowadzi dr inż. arch. Piotr Kmiecik /architekt, historyk architektury/

Cocofli, wstęp wolny

 

19:00 „UL. GWARNA – CMENTARZ, OFIARA KOMUNIZMU”

wykład Jerzego Kichlera /Gmina Żydowska we Wrocławiu/

Stołówka, wstęp wolny

 

20:00 KONCERT: MODERN KLEZMER MUSIC – KLEZZMATES /Kraków/

BARTOSZ DWORAK – skrzypce,

TOMASZ POLAK – klarnet,

MARCIN WIERCIOCH – akordeon,

JAREK WILKOSZ – kontrabas,

KRZYSZTOF KOSSOWSKI – perkusja, instrumenty perkusyjne

Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

 

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz

Dziedziniec, wstęp wolny

 

22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

Synagoga, wstęp wolny

 

07.06. środa

 

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK JIDYSZ

prowadzi dr Anna Kałużna /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

Szul, wstęp wolny

 

17:00 AKADEMIA SIMCHY: ŻYDOWSKIE PRZESĄDY

wykład Jerzego Kichlera /Gmina Żydowska we Wrocławiu/

Stołówka, wstęp wolny

 

18:00 „SPOTKANIE Z…” - ANATOL KASZEN

prowadzi red. Wanda Ziembicka-Has

Cocofli, wstęp wolny

 

20:00 KONCERT: POLIN. NEW YIDDISH SONGS - ANDRÉ OCHODLO & ODEM'S QUARTET /Sopot/

ANDRÉ OCHODLO - śpiew,

BARTOSZ DWORAK - skrzypce,

ZDZISŁAW KALINOWSKI - piano, synth,

ADAM ŻUCHOWSKI - kontrabas,

LUIS MORA MATUS (Chile) - perkusja


Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

 

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz

Dziedziniec, wstęp wolny

 

22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

Synagoga, wstęp wolny

 

08.06. czwartek

 

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK JIDYSZ

prowadzi dr Anna Kałużna /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

Szul, wstęp wolny

 

16:00 - 18:30 PIKNIK

Katedra Judaistyki UWr Zaprasza!

Bulwar Piotra Włostowica, wstęp wolny

 

17:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: „PRZEWODNIK PO ŻYDOWSKIM WROCŁAWIU”

Jerzy Kichler i Tamara Włodarczyk

Cocofli, wstęp wolny

 

18:00 „SPOTKANIE Z …” - IGNACY EINHORN

prowadzi red. Andrzej Bułat /Gazeta Wrocławska/

CIŻ Cafe, wstęp wolny

 

20:00 KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

Synagoga

 

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz

Dziedziniec, wstęp wolny

 

22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

Synagoga, wstęp wolny

 

23:00 AKADEMIA SIMCHY: BIAŁA NOC

Przygotowania do Szabatu z rabinem Davidem Basokiem,

Stołówka, wstęp wolny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl

 

09.06. piątek SZABAT

 

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK LADINO

prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/

Szul, wstęp wolny

 

17:00 „SPOTKANIE Z …” - JERZY FILC

prowadzi Maria Magdalena Janowska-Bukowska /krytyk muzyczny/

Cocofli, wstęp wolny

 

18:00 PYTANIA I ODPOWIEDZI

Spotkanie z rabinem Davidem Basokiem,

Szul, wstęp wolny

 

19:00 KABALAT SZABAT

Otwarte nabożeństwo na powitanie Szabatu

Prowadzi rabin David Basok

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem,

Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Synagoga, wstęp wolny

 

20:00 KOLACJA NA POWITANIE KRÓLOWEJ SZABAT

Prowadzi rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok,

Synagoga, bilety: 100 zł

 

Objaśnienie skrótów miejsc:

●     Bike Cafe: ul.  Św. Antoniego 8

●     Centrum Informacji Żydowskiej, CIŻ Cafe: ul. Włodkowica 9

●     Cocofli - books arts cafe wine bar: ul. Włodkowica 9

●     Dziedziniec

●     Stołówka: Stołówka Koszerna Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 7-9

●     Synagoga: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a

●     Szul: Sala modlitw ul. Włodkowica 7-9

●     TSKŻ: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział we Wrocławiu, ul. Świdnicka 28