RESZTA CIAŁA - spotkanie autorskie z Rafałem Kowalskim

Opublikowano w dniu: 08 września 2020 r.

Spotkanie autorskie z Rafałem Kowalskim /Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku/, autorem książki "Reszta ciała" odbędzie się w festiwalowy piątek 11 września o 16.00 w sali konferencyjnej, wstęp wolny. Rozmowę poprowadzi red. Witold Podedworny /właściciel Oficyny Wydawniczej „Atut”/

O książce:

„Reszta ciała" swoją premierę miała w czerwcu 2020 roku. To książka – złożona z tekstów reporterskich i wywiadów – o pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączy Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota. Z moimi bohaterami rozmawiałem bezpośrednio w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. Na przykład w izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkałem się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.

„Reszta ciała" to również opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku się urodzili i na różne sposoby, społecznie, dbają o pamięć żydowską. Na przykład Dorota Cieślik z kilkorgiem swoich znajomych oraz uczennicami i uczniami jednej z płockich szkół po serii warsztatów stworzyli mural tematyczny na murze – jedynej pozostałości po cmentarzu żydowskim w Płocku.

O książce pisał już m.in. Mariusz Szczygieł na swojej oficjalnej stronie na Facebooku (14 czerwca br.)

Rafał Kowalski

Zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej". Obecnie badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Autor wielu książek, m.in.: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska" (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), „Płoccy wypędzeni. Marzec'68" (2018). Twórca scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie" (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru). Ta opowieść o płockim Żydzie Liberze Taubie była w repertuarze Teatru Dramatycznego w Płocku. Gościnnie została zagrana w ramach festiwalu Warszawa Singera i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Stworzył wystawę „Szuflada. Fotografie płockich Żydów". Jako prelegent występował m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sopotu, Instytucie Polskim w Tel Avivie, na zaproszenie stowarzyszenia Wielokulturowy Gostynin. Organizuje i prowadzi szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkania autorskie (m.in. z Władysławem Bartoszewskim, Hanną Krall, Adamem Danielem Rotfeldem, Anną Bikont, Jackiem Leociakiem, Patrycją Dołowy, Magdaleną Kicińską, Mikołajem Grynbergiem, Pawłem Smoleńskim, Witoldem Szabłowskim, Magdaleną Grzebałkowską, Piotrem Pazińskim, Marcinem Kąckim, Mirosławem Tryczykiem, Cezarym Łazarewiczem, Ewą Winnicką, Katarzyną Surmiak-Domańską), wystawy, warsztaty, prelekcje, koncerty, pokazy filmowe w Płocku i nie tylko.

« Powrót