SPOTKANIE Z... - ARTUR HOFMAN

Opublikowano w dniu: 25 maja 2017 r.

W ramach 19. edycji SIMCHY zapraszamy na spotkania z wybitnymi przedstawicielami kultury żydowskiej oraz jej znawcami. 

SPOTKANIE Z...- ARTUR HOFMAN odbędzie się 5 czerwca o godz. 17:30 | we wrocławskim oddziale TSKŻ (ul. Świdnicka 28). Spotkanie poprowadzi red. Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska). Wstęp wolny

Artur Hofman

Aktor, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Urodzony w 1959 roku w Wałbrzychu. Od najmłodszych lat związany z lokalną społecznością żydowską. Ukończył studium aktorskie przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie (dyplom aktora dramatu w 1982 roku) i do 1991 roku był aktorem tego teatru. Jest również absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Reżyserii Dramatu). Pracował w wielu teatrach w całym kraju, współpracował z Teatrem Telewizji, a także realizował programy dla telewizji publicznej i stacji komercyjnych. Ma w dorobku realizację około 50 tytułów teatralnych (opery, operetki, musicale, spektakle dramatyczne), 6 spektakli Teatru Telewizji oraz 4 filmy dokumentalne. W swojej twórczości nigdy nie zapominał o kulturze żydowskiej. Czterokrotnie wyreżyserował w różnych teatrach spektakl „Skrzypek na dachu”. Jest autorem scenariusza i reżyserem spektaklu o Edycie Stein, a także przedstawienia „Księga Raju” według Icyka Mangera. Stworzył także filmy dokumentalne: „Jakub Rotbaum” oraz „Kościół w piekle”. W latach 2003-2008 powrócił do współpracy z Teatrem Żydowskim. W 2006 roku został wybrany przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i funkcję tę sprawuje do tej pory. Artur Hofman jest także członkiem: B’nai B’rith, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Stowarzyszenia Drugie Pokolenie. Od 2009 roku pełnu również funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Słowo Żydowskie”, wydawanego przez TSKŻ.

Katarzyna Kaczorowska

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizuje się w historii Wrocławia, jego środowiska akademickiego, oraz publicystyce dotyczącej Kościoła. redaktorka i wydawca „Gazety Wrocławskiej”. Współautorka książki „Kobiety niezapomniane”, nominowana do nagrody Grand Press w kategorii wywiad.

« Powrót