Spotkanie z ŻYWYMI HISTORIAMI - ostatnia chwila na zapisy!

Opublikowano w dniu: 28 maja 2019 r.

Jedną z nowości w programie festiwalu jest wyjątkowe spotkanie „Spotkanie z Żywymi Historiami”, podczas którego będziemy mogli indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami społeczności żydowskiej i poznać ich prywatne historie, także te związane z trudnym okresem wojny.

KIEDY? 1 czerwca, 16.00-20.00,
GDZIE? Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego
 

To unikatowa okazja do rozmowy twarzą w twarz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Wrocławia i Dolnego Śląska. Uczestnicy spotkań będą mieli niebywałą szansę, by skonfrontować swoje wyobrażenia o codziennym życiu, religijnych obyczajach, skomplikowanych tradycjach czy niejasnej historii narodu żydowskiego w trakcie bezpośredniego spotkania z Żywą Historią. Kontakt z drugą osobą pozwoli na zadanie nawet z pozoru błahych, czy nieco prywatnych pytań. Spotkanie z Żywymi Historiami jest inspirowane wieloma podobnymi projektami organizowanymi zarówno w Polsce, jak i za granicą i ma na celu przyczyniać się do rozwoju edukacji z zakresu praw człowieka i różnorodności.
 

ZAPISY
Wymagane są wcześniejsze zapisy (zapisy@proarte.org.pl). Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich bez względu na wiek, ale proszą, by osobom poniżej 16 roku życia towarzyszył rodzic lub opiekun. Można zgłaszać się na Spotkanie w grupach do czterech osób.

O czym możesz usłyszeć 1 czerwca rozmawiając z Żywymi Historiami?

1. „Urodziłam się w 1931 roku w Łodzi. Jestem Polką pochodzenia żydowskiego. W czasie II wojny światowej mieszkałam m. in. w Łodzi i getcie w Krośniewicach, z której to miejscowości pochodziła moja mama, zasymilowana Żydówka. Jestem prawdziwym dzieckiem szczęścia. Koło mnie ginęli ludzie, a ja uchodziłam z życiem, choć niejednokrotnie kusiłam los. Uwielbiam życie, tańczyć, opowiadać i przekazywać doświadczenia zarówno te dobre, jak i złe – osobiste, z okresu Holocaustu czy Powstania Warszawskiego. Po to jestem na świecie, by rozmawiać z ludźmi. Przyjdź i wysłuchaj mojej historii. Dowiedz się, co widziałam i co czułam jako dziecko, gdy wybuchła wojna, co dla mnie oznaczało bycie Żydówką, ale zarazem i Polką. Poznaj w opowieściach moją rodzinę i przyjaciół z dawnych lat”.


2.„Nawiązując do niedawnego święta żydowskiego Pesach, niech motywem przewodnim naszego spotkania będzie PRZEJŚCIE. Oznaczać może ono nie tylko wyjście z niewoli do wolności, z bycia ludem Izraela do stawania się narodem Izraela. Kiedy Żydzi byli w niewoli egipskiej, Bóg obiecał Mojżeszowi, że On sam PRZEJDZIE przez ich świat i pomoże im w wychodzeniu z Micraim. PRZEJŚCIEM mogę również zatytułować też to, co robię w moim życiu zarówno artystycznym, jak i tym codziennym. Sama tytułuje się duszą żydowską… mistyczną, ciekawą i otwartą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich doświadczeniach duchowych, podstawach judaizmu o tym, dlaczego u Żydów wszystkie święta zaczynają się, jeśli by tak nazwać w duchu polskim – w Wigilię, czy też porozmawiać o narosłych na temat macy zabobonach to zapraszam do rozmowy”.


3.Tylko 11 lat trwało moje szczęśliwe dzieciństwo. Potem przyszła pożoga… Potem przyszedł holocaust…” Urodziłam się w 1928 roku w Kołomyi, gdzie moi rodzice prowadzili sklep. Najpierw dopadli nas sowieci, chwilę później Niemcy. Straciłam wtedy dwóch braci – jeden został zamordowany z rąk nazistów, drugi uciekł do Rosji i słuch o nim zaginął. Ja również miałam marne szanse na przeżycie. Rodzice wypchnęli mnie z „wagonu śmierci”, kiedy miałam ledwie kilkanaście lat. Od tej pory byłam zdana sama na siebie – bez bliskich, przyjaciół i pomocy. Tak mi się przynajmniej na początku wydawało. Ludzie są różni – i dobrzy, i źli. Ja miałam to szczęście, że na swojej drodze trafiałam na tych dobrych”.
4.„Jestem wszędobylski i bardzo ciekawy świata, moje szerokie zainteresowania prowadzą moje życie zaskakującymi ścieżkami. Najwięcej zagadek odnajduję w ludzkich oczach, a swoje miejsce w ich historiach. Mam świetną pamięć, poczucie humoru i niewybredny gust. Odnalazłem życiową misję w mojej pracy”.

« Powrót