Wystawa 190 lat Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Opublikowano w dniu: 6 czerwca 2019 r.

WYSTAWA „190 LAT SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU”, 5.06-31.08. 2019, w godzinach otwarcia Synagogi Pod Białym Bocianem.
Kurator: Jerzy Kichler
Wernisaż: 5.06., 16:00

Podczas otwarcia wystawy usłyszymy wykład dr. Jerzego Kosa z Uniwersytetu Wrocławskiego

Wstęp wolny.

 
Kto mógł przypuszczać, że w tym doszczętnie zrujnowanym budynku tak spektakularnie odrodzi się życie lokalnej Gminy, a Wrocław zyska unikalne centrum kultury? Wystawa ma na celu uczczenie 190-lecia Synagogi pod Białym Bocianem, miejsca niezwykle ważnego na mapie Wrocławia. Ekspozycja będzie poświęcona historii Starej Synagogi, jej roli w życiu wrocławskiej Gminy Żydowskiej oraz ludziom z nią związanych. Pierwsze modlitwy we wrocławskiej Synagodze odbyły się w kwietniu 1829 r. W okresie powojennym Synagoga została zamknięta i doprowadzona do ruiny, w roku 1995 powróciła do swej funkcji miejsca kultu.
 
Nic by się nie udało bez grupy ludzi, których determinacja pozwoliła zebrać fundusze i przeprowadzić karkołomny remont. Na ich czele stanął Jerzy Kichler, spiritus movens odbudowy żydowskiej społeczności we Wrocławiu. Jest on również kuratorem wystawy „190 lat Synagogi Pod Białym Bocianem” i inicjatorem obchodów jubileuszu świątyni, które przypadną na 21. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu. Organizator, Fundacja „PRO ARTE 2002”, we współpracy z Fundacją Bente Kahan i Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, zaprezentuje wystawę fotografii dokumentujących dzieje Synagogi na tle dramatycznych wydarzeń z ostatnich dwóch stuleci. Wspomniane zostaną sylwetki zasłużonych dla Gminy Breslau postaci, takich jak Abraham Geiger i Zachariasz Frankel.  Pokazany będzie również proces odbudowy Synagogi, a także życie wrocławskiej diaspory po II wojnie światowej. Wystawa ma także na celu przyczynić się do szerzenia idei szacunku i tolerancji międzyreligijnej, zwalczania przejawów antysemityzmu i ksenofobii oraz integrowania lokalnej społeczności we wspólnym zdobywaniu wiedzy o wrocławskich Żydach i ich świątyni. Wystawie będzie towarzyszył wykład, dyskusja oraz pokaz filmowy. Wystawę będzie można obejrzeć na I balkonie Synagogi od 5 czerwca do końca sierpnia.
 
Wydarzenia towarzyszące, 5. czerwca: 
 
17:00 OPOWIEŚĆ O ODBUDOWIE SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM W LATACH 1996-2010
uczestniczą Klara Kołodziejska, Bente Kahan, Anna Kościuk, Anatol Kaszen, Marek Mielczarek, Maciej Sygit, Maciej Wełyczko, prowadzi Jerzy Kichler
Synagoga,  wstęp wolny.
 
20:30 KINO SIMCHA: 190 LAT SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU
projekcja materiałów archiwalnych dotyczących odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem
wprowadzenie Jerzy Kichler
Mleczarnia, wstęp wolny.
 

« Powrót